İzmir Kilisliler Kültür ve Dayanışma Derneği
Leman (ERDOĞAN) KAÇMAZ *Emekli Meslek Lisesi Öğretmeni* - 21.03.2018
Leman (ERDOĞAN) KAÇMAZ
Emekli Meslek Lisesi ÖğretmeniKilis kadını tüm Anadolu kadını gibi, Kurtuluş Savaşı’ında cephe gerisinde cepheye hizmet veren saygıdeğer kadınlarımızın devamı olan nesiller olarak, Kilis kadınları farklı bir misyona sahiptir. Evinin kadını, çocuğunun fedakar annesi, aynı zamanda eşine maddi-manevi destek sağlayarak aile bütçesine katkıda bulunmak için bireysel üretim yapan kadındır. Kilis kadını, eğitimli de olsa, eğitimsiz de olsa öğrenmeye açıktır. Üretmeyi aile bütçesine katkıda bulunmayı önemli bir görev edinmiş, kadınlık güdülerine sahip, ayaklarının üzerinde durabilen, kendine güvenen kadın türlerinin bir araya geldiği ve bu tarz nesiller yetiştiren “analar” topluluğunun oluşturduğu kadınlardır.

Kilis’te kadın bir çok üretimin alt yapısını annesinden, ablasından yakın aile bireylerinden görerek ve yaşayarak öğrenir. Çocukluk döneminde başlayan bu süreç mevsimlik ev işlerinin yapılan faaliyetlerinin yanı sıra günlük yaşam faaliyetlerinin sonunda boş kalan zamanlarında, aile bütçesine katkıda bulunabileceği işleri yapamaya başlar.

Bu üretim; çocuk denebilecek yaşta ilkokul çağında iken başlamaktadır. Bu üretim Kilis koşullarına da yöresel el sanatlarının bireysel üretim ile paraya dönüşerek aile bütçesine katkıda bulunulur. Bölgemizin yaygın el sanatlarından olan Antep işi kasnaklı makine nakış’ı. (Hotgutur) Kadın terziliği, yorgan’cılık gibi ana mesleklerdir. Bu mesleklerin yan meslekleri olan Desen çizme, Tel çekme gibi iş kollarında kadınların, genç kızların üretim yaptıkları gözlenmektedir.

Örneğin: Evde Antep işi yapan annenin kız çocuğu eğitim sürecinde olsun, olmasın bu üretimde mutlaka bir şekilde katkıda bulunurlar. Üretimi yapılan iş parçasının desenine uygun tel çekmek, kenar kıvırma ANTIKA dediğimiz işini yapmak veya işin bir bölümünü hem öğrenir hem işin üretiminde bulunurlar. Her ailede okumayan kıza bir nakış makinesi alınıp bu makine ile gerek iş üretimine gerekse kendine ait çeyizlik işlerin üretimini gerçekleştirirler. Eğitim sürecinde olan genç kızlarımız bile boş kalan zamanlarını değerlendirmek adına bu üretimleri yapan bir kadın nesildir, Kilis Kadın’ı.

Kilisli ailelerin eğitime verdiği önemden dolayı mesleki eğitim kentimizde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kadın ve kızlarımızın büyük bir oranı meslek sahibi olmuş kendi yaşamını idame ettirebilen bireylerdir. Bunların dışındaki kadın ve kızlarımız ise, mazbut, becerikli birer eş, fedakar birer annedir.

1961-1962 yıllarında kentimizde açılan Kilis Kız Öğretmen okulu her evde en az bir veya iki kız çocuğunun öğretmen olması ve bu kadınların ekonomik özgürlük adına ve aile bütçesine katkıda bulunmuş olup, istatistiklerinde en çok yüksek öğrenim yapan kent olan Kilis Kadını olmak eğitimli, eğitimsiz her kadınımız bilinçli, ayakları yere basan, ekonomik hayatın mutlak surette bir yerindedir. Yetiştirdiği nesiller olarak, anneanne’lerimize, babaanne’lerimize en değerli varlığımız olan sevgili anne’lerimize o emekçi, saygı değer öğretmen’lerimize biz Kilisli Kadınlar’a kazandırdıkları bu üstün meziyetlerden dolayı bir kez daha TEŞEKKÜR ediyor, ellerini saygıyla öpüyor minnet, saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Tüm ÖĞRETMEN ve ANALARA selam olsun.