İzmir Kilisliler Kültür ve Dayanışma Derneği
Erdoğan Gözen
Erdoğan Gözen
1931 yılında Kilis'te doğdu. Tahsidar kibritçi lakabı ile anılan Selahattin ve Esma'nın oğludur.

İlk ve orta tahsilini Kilis de Liseyi Gaziantep'te bitirdi.

1957 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine askeri öğrenci olarak girdi. Doktor Üsreğmen olarak bitirdi. 1962 yılında Meral hanım ile evlendi.

Sarıkamış ve Kore de görev yaptıktan sonra İstanbul (Yassıviran) Kırklareli (Hadım köy) Ankara Gülhane hastanesinde emek , 1976'da emekli oldu.

Halen İzmir de ikamet eden Erdoğan Gözen bir kız ve merhum Atınç Gözen'in babasıdır.
Faruk Dalgıç
Faruk Dalgıç
1941 yılında Kilis'te doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi tamamlayıp, Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Grubu Bölümü'nü bitirdim. Ülkenin çeşitli yerlerinde çalışarak, yirmiyedi yıl devletime hizmet ettim. En son İzmir Buca Ortaokulu'ndan emekli oldum.

Yaşamım boyunca okumayı yazmayı bırakmadım. Gezmeyi çok severim, yurtdışı gezilerimde gördüklerimi, yaşadıklarımı Kilis Kent Gazetesi'nde okuyucularıma anlatıyorum.

Kahve alışkanlığım olmadığı için boş zamanları ticaretle uğraşarak geçirdim. İki kız, bir erkek evlat babasıyım. Çocuklarım yüksekokul mezunudurlar. Kendi mağazalarımızın yönetimi, şimdi onlar yapıyor.

Bir Kilis sevdalısıyım...
Hanifi Akay
Hanifi Akay
02.01.1950 Kilis Yeni Mah. doğumluyum. İlkokuldan sonra Bekanlar'da Fadıl ve Abdullah ustaların yanında baklavacılık öğrendim. Sonra Baş fırının karşısındaki dükkanı alıp baklavacılık yaptım.

1978'de Hububat bakliyat ihracatına başladık. 1983'te deri ithalatına başladım. 1986'da İzmir'e geldim. Halen 3 oğlum dericilik mesleğini icra etmekteyim.