Derneğimiz

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Hayrettin KEŞKEK (Başkan)
01.05.1945 yılında Kilis'te doğdu. Baba'sının adı M. Beşir Keşkek , anne'sinin adı Nezire Keşkek'dir. İlkokulu Kilis'te okudu. Orta ve Lise tahsilini İzmir'de tamamladı.

1965-1967 Askerliğini Sivas'ta yaptı. 1968-1968 yıllarında otel Muhasebe Müdürü olarak çalıştı.

1975-1978 İzmir'de 1978-1984 İstanbul'da Turizm dallarlında çalıştı.1984 yılılnda emekli oldu ama çalışmaya devan etti.

1984-2005 İzmir'de ortağı olduğu Turizm Şirketi'nde Turizm ve Otelcilik yaptı.

Remzi ÇOBAN (Başkan Yrd.)
1941 yılında Kilis'te doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Kilis'te yaptı. 1961 yılında Gaziantep Arıl köyünde ilkokul öğretmenliğine başladı. Kilis'in Bozyaka (Fizge), Yedigöz köyleri ile 7 Aralık Kemaliye ve Aslanbey okullarında çalıştı. 1982 yılında İzmir'e geldi. 10 yıl Urla Gülbahçe Köyünde İlkokul Müdürlüğü yaptı. 1987 yılında Açık Öğretim Lisansı bitirdi. 1992 yılında emekli oldu. Evli 1 kız 3 oğlan çocuğu bulunan Remzi Çoban, halen İzmir Kilis Kültür ve Dayanışma derneğinde dernek işlerini yürütmektedir.

Keyal ÜSTDAĞ (Sayman)
1951 yılı Kilis doğumluyum.

28 sene Emlak Bankası'nda görev yaptım.

1973-1983 yılları arasında Kilis'te memurluk, şeflik ve muhasebecilik yaptım.

1983'te sırası ile Ergani/Diyarbakır, Doğubeyazıt/Ağrı, Nizip/Gaziantep, Kahramanmaraş, Gatem/Gaziantep Şubelerinde müdür olarak görev yaptım.

Emekli oldum ve İzmir'de yaşıyorum.

Nursen KESKİN CABİOĞLU(Üye)
1950 yılında Kilis Tırıklı mahallesinde doğdum. Kilis Kemaliye İlkokulu'ndan mezun olduktan sonra Kilis Kız İlköğretmen okulundan mezun oldum.

Sırasıyla Kilis Saatli Köyü İlkokulu, Bitlis Gazipaşa İlkokulu, Bodrum Bitez İlkokulu, Bodrum Merkez Turgutreis İlkokulu, İzmir Karabağlar Emrullah Efendi İlkokulu, İzmir Agah Efendi İlköğretim okulunda çalışarak emekli oldum.

Evli ve iki çocuk annesiyim. Halen İzmir Hatay Basınsitesi'inde ikamet etmekteyim.

Mehmet ÖZGÜLER (Üye)
1963 yılında Kilis'te doğdu. Babası merhum inneci Tahsin ve annesi emekli hemşire merhum Nüzhet hanımın oğludur.

İlk ve Ortaokulu Kilis'te okuduktan sonra, İzmir’e yerleştiler. Lise’yi İzmir’de okudu.

1986 yılında Petkim'de göreve başladı. Halen Petkim'de teknisyen olarak çalışmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İzmir Kilisliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kuruluşunda görev almıştır.

Arziye TANDIRCIOĞLU (Üye)
20.09.1951 tarihinde Kilis'te doğdum. İlkokulu Kilis Cumhuriyet İlkokulu ve Hürriyet İlkokulu'nda okudum. 1964 yılında Kilis Öğretmen Okulu'na girdim. 1971-1972 yılında mezun oldum. Kilis'in muhtelif köylerinde öğretmenlik yaptım.

1984 yılında Aydın iline geldim. 1994'te emekli oldum. 1995'te İzmir'e geldim. 2003'te Didim'e taşındım. 2013'te tekrar İzmir'e geldim. Halen İzmir'de yaşamımı devam ettiriyorum. Yurt içi ve yurt dışı gezileri çok seviyorum. Yemeği ve yedirmeyi çok seviyorum. Evliyim, 1 oğlum ve 1 kızım var.

Meral MÜLAYİM (Üye)
1971 İslahiye doğumluyum. Orta okulu Sinop'ta Liseyi Vezirköprü'de Üniversiteyi de Manisa Celal Bayar Üniversitesinde bitirdim. Halk Eğitim ve Giyim öğretmeniyim. İzmir'de tekstil sektöründe gelinlik ve abiye kıyafet üzerine işletme sahibiyim.

DENETLEME KURULU ÜYELERİ

Selahattin DALGIÇ
1941 yılında Kilis'te doğdum. İlkokulu ve ortaokulu Kilis'te okudum. 1956 yılında Kilis'te lise olmadığı için Adana Erkek Lisesi'nde okudum. 1962 yılında İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü Fen Bölümü'nden mezun oldum.

Malatya Kız Meslek Lisesi'nde 4 yıl, Kilis Ortaokulu ve Kilis Atatürk Ortaokulu'nda 20 yıl görev yaptıktan sonra İzmir Atakent Emlak Bankası Ortaokulu'nda 5 yıl görev yaptıktan sonra 1994 yılında emekli oldum. Halen İzmir Bostanlı'da ikamet etmekteyim.

Turgut KORKUTAN
Ben Turgut KORKUTAN. 1944 Kilis Vaiz mahallesi doğumluyum. İlkokulu Kemaliye İlkokulu'nda okudum. Orta ve lise tahsilimi Kilis'te tamamlayıp Atatürk Üniversitesi Fransız Edebiyatını 1967 yılında bitirdim.

1967'de Edremit Lisesine tayin oldum. Askerlik sonrası Reyhanlı, Gaziantep Atatürk Lisesi ve Gaziantep Eğitim Enstitüsünde görev yaptım. 1978 yılında Nazilli Lisesinde göreve başlayıp, 1994 yılında emekli oldum.

Halen İzmir'de Kilis Kültür Dayanışma Derneği'nde Üye olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Kadri URGAN
Kilis'ten İzmir'e göç eden ilk ailelerden olan Yıldızber, Urgan ve Engürlü ailelerinin İzmir'deki üçüncü kuşak tensilcileri olarak 1961 yılında İzmir'de doğdum. Eğitim yaşantım İzmir, Aydın ve Ankara'da geçmiştir. Bir çok yerel gazetenin çıkmasında görev aldım. Yerel gazetelerin yanı sıra bir çok kültür, edebiyat, sanat ve politik dergilerde yazılarımla yer aldım. Bir çok sivil ve gönüllü yardım kuruluşlarında görev almaktayım. Kitap sektörü içinde yer almaktayım. Evliyim. Bir çocuğum var. İngilizce bilmekteyim. Kilis Kültürü ve Kilis'ten göç üzerine sosyolojik çalışmalarım var.

ONUR KURULU ÜYELERİ

M.Faruk DALGIÇ
1941 yılında Kilis'te doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi tamamlayıp, Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Grubu Bölümü'nü bitirdim. Ülkenin çeşitli yerlerinde çalışarak, yirmiyedi yıl devletime hizmet ettim. En son İzmir Buca Ortaokulu'ndan emekli oldum.

Yaşamım boyunca okumayı yazmayı bırakmadım. Gezmeyi çok severim, yurtdışı gezilerimde gördüklerimi, yaşadıklarımı Kilis Kent Gazetesi'nde okuyucularıma anlatıyorum.

Kahve alışkanlığım olmadığı için boş zamanları ticaretle uğraşarak geçirdim. İki kız, bir erkek evlat babasıyım. Çocuklarım yüksekokul mezunudurlar. Kendi mağazalarımızın yönetimi, şimdi onlar yapıyor.

Bir Kilis sevdalısıyım...

Hanifi AKAY
02.01.1950 Kilis Yeni Mah. doğumluyum. İlkokuldan sonra Bekanlar'da Fadıl ve Abdullah ustaların yanında baklavacılık öğrendim. Sonra Baş fırının karşısındaki dükkanı alıp baklavacılık yaptım.

1978'de Hububat bakliyat ihracatına başladık. 1983'te deri ithalatına başladım. 1986'da İzmir'e geldim. Halen 3 oğlum dericilik mesleğini icra etmekteyim.

Erdoğan GÖZEN
1931 yılında Kilis'te doğdu. Tahsidar kibritçi lakabı ile anılan Selahattin ve Esma'nın oğludur.

İlk ve orta tahsilini Kilis de Liseyi Gaziantep'te bitirdi.

1957 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine askeri öğrenci olarak girdi. Doktor Üsreğmen olarak bitirdi. 1962 yılında Meral hanım ile evlendi.

Sarıkamış ve Kore de görev yaptıktan sonra İstanbul (Yassıviran) Kırklareli (Hadım köy) Ankara Gülhane hastanesinde emek , 1976'da emekli oldu.

Halen İzmir de ikamet eden Erdoğan Gözen bir kız ve merhum Atınç Gözen'in babasıdır.
Köşe Yazıları

Kilis Hakkında

Kilis Genel Bilgiler
İl Plaka Kodu: 79
İl Nüfusu: 114724
Merkez Nüfusu: 70670
Yüzölçümü: 1642 km2
İlçeleri: Elbeyli, Musabeyli, Polateli
Beldesi: Yavuzlu (Merkez)
Kurtuluşu: 07.12.1921
Telefon Alan Kodu: 348

Atatürk diyor ki:

"İlk defa ayak bastığım bu Türk şehrindeki uyanıklığa cidden hayran kaldım. Ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir. Var olun Aziz Kilisliler!"
Mustafa Kemal ATATÜRK